Spletna revija za znanstvenike, strokovnjake
in nevroznanstvene navdušence
Naslovnica Članki Intervjuji Mnenja Zdravje Korenine eSinapsa Številke
Pogovor z dr. Picom Caronijem
letnik 2011, številka 1
uvodniki
Grega Repovš
članki
Zvezdan Pirtošek
Eksoskeleti – inteligentne bionske naprave
Marko Munih
O aktualnih dilemah draženja globokih možganskih struktur pri obsesivno - kompulzivni motnji
Nadja Jarc
Sledite svojo srečo ... z iPhone
Urban Kordeš
intervju
Matej Markota
aktualno
Pomembna objava slovenskih znanstvenikov
Jernej Ule
Maja Bresjanac
mnenje
Razmišljanje ob knjigi Gregorja Tomca:
David B. Vodušek
korenine
Seliškarjev največji poskus v vsem naravoslovju ...
Andrej O. Župančič
Moj učitelj, profesor Župančič (1916 - 2007)
Marjan Kordaš
kolofon
letnik 2011, številka 1
Dr. Pico Caroni, nevrobiolog iz inštituta Friedericha Miescherja v švicarskem Baslu in programski vodja Zveze evropskih nevroznanstvenih društev (FENS), je avtor več odmevnih nevroznanstvenih odkritij v preteklih desetletjih. V zadnjih mesecih je zaradi priprav Sinapsine nevroznanstvene konference 2011, ki jo podpira FENS, večkrat obiskal Ljubljano.
V zanimivem pogovoru za SiNAPSO, ki ga je nedavno objavil časopis Delo in ga v celoti lahko preberete na njihovi spletni strani1, poleg svojega znanstvenega dela razkriva tudi svoja stališča do politike, vloge visokega izobraževanja in znanstvenega raziskovanja v družbi. Takole pojasnjuje zadnje vznemirljive izsledke svoje raziskovalne skupine:
“… Pokazali smo, da postanejo spomini na travmatične dogodke zelo odporni …, ko v možganskem predelu, ki se imenuje amigdala, nastanejo perinevronske mreže. Nato smo ugotovili, da razgradnja teh mrež omogoči izgubo spomina na travmatične dogodke. Zato mislimo, da je nastanek perinevronskih mrež odgovoren za zaključek kritičnega obdobja, ko je spomin na travmatične dogodke še mogoče izbrisati ali spremeniti.”
V okviru Tedna možganov (14. – 20. marec 2011) smo se programiranja in brisanja spominov dotaknili skozi ogled filmov v Kinoteki, ki so jih pospremili strokovni komentarji.
Članek je dostopen zgolj uporabnikom portala delo.si s Premium računom. Z dovoljenjem medijske hiše Delo objavljamo pogovor tudi na naši strani. ↩
Matej Markota, dr. med.
SiNAPSA