Spletna revija za znanstvenike, strokovnjake
in nevroznanstvene navdušence
Naslovnica Članki Intervjuji Mnenja Zdravje Korenine eSinapsa Številke
Največji evropski nevroznanstveni raziskovalni projekt: The Human Brain project
letnik 2013, številka 5
uvodnik
Malčki, velikani, celota in prihodnost.
Nadja Jarc
članki
Srečanje dveh velikanov: možganov in imunskega sistema
Matej Markota
Subarahnoidna krvavitev zaradi tromboze venskih sinusov
Mateja Repar, Anita Resman Gašperčič
Učinek placeba brez lažnih zdravil in zavajanja
Mara Bresjanac
Novo odkritje na področju sporadičnih prionskih bolezni
Jana Jerše, Nadja Jarc
aktualno
Blaž Koritnik
Teden možganov 2013: Na sledi razvoju
Simon Brezovar
Štiri leta Poletne šole o parkinsonovi bolezni (PDSS – ang. Parkinson’s Disease Summer School)
Krzysztof Nesterowicz, Paul de Roos
mnenja
Društvo Trepetlika – ko se žalost umakne upanju
Klara Tostovršnik
Tadeja Krajnc
korenine
Mara Bresjanac
Rastni dejavniki nevroznanosti
Mara Bresjanac
kolofon
letnik 2013, številka 5
Konec januarja (28.1.2013) je Evropska komisija razglasila rezultate razpisa za tako imenovane “FET Flagship” projekte, kjer vsak zmagovalec v teku 10 let prejme eno milijardo EUR. Eden izmed dveh dobitnikov je močno povezan z nevroznanostjo - Human Brain Project. Kaj pa ta projekt dejansko predlaga in kakšni so odzivi na odločitev?
Začetek leta je prinesel rezultate razpisa za dva največja znanstveno-raziskovalna projekta financirana s strani Evropske komisije1 2. Human Brain Project je eden od zmagovalcev, ki v desetletnem projektnem roku med drugim obljublja simulacijo človeških možganov.
V poročilu študije3, ki služi kot osnova za pripravo dejanske razpisne vloge4 so avtorji najprej zapisali splošni namen projekta (angl.):
The Human Brain Project should lay the technical foundations for a new model of ICT-based brain research, driving integration between data and knowledge from different disciplines, and catalysing a community effort to achieve a new understanding of the brain, new treatments for brain disease and new brain-like computing technologies.
Prevod:
Human Brain Project bi moral položiti tehnične temelje za nov model raziskovanja možganov, ki bo temeljil na IKT (informacijsko-komunikacijskih tehnologijah), spodbujati integracijo med eksperimentalnimi podatki in znanjem različnih ved ter katalizirati delo celotne znanstvene skupnosti z namenom doseči nova spoznanja o možganih, odkriti nove metode zdravljenja bolezni možganov in razviti nove računske tehnologije, ki posnemajo delovanje možganov.
Splošni namen je razdeljen na štiri cilje:
Znanstveno in tehnološko je HBP organiziran v devet divizij. Ena divizija pripada vsaki izmed platform, ostale tri pa so Molekularna in celična nevroznanost, Kognitivna nevroznanost in Teoretična nevroznanost.
Poleg znanstveno-tehnoloških divizij ima projekt še dve diviziji - Management in Družba in Etika.
Prof. Henry Markram in prof. Karl-Heinz Mayer sta uradni vodji projekta.
Desetletni projekt bo razdeljen na tri faze.
Prva faza bo trajala dve leti in pol. Fokus bo na postavitvi prototipov vseh platform na podlagi strateško zbranih specifičnih podatkov. Po koncu te faze bodo platforme že na voljo raziskovalcem v okviru projekta kot tudi zunanjim raziskovalcem.
Druga, tako imenovana “operacijska faza” (angl. operational phase) bo trajala 4 leta in pol in bo služila dodajanju podatkov platformam ter za demonstracijo njihove uporabnosti na področjih nevroznanosti, medicine in računske tehnologije.
V zadnji fazi se bo pozornost usmerila na finančno vzdržnost projekta in na prenos znanja in rezultatov v evropsko znanstveno in industrijsko sfero.
V poročilu1 je za vsako izmed platform predstavljena tudi specifična časovnica.
Približno polovica celotnega budgeta projekta bo namenjena osebju, 6% opremi, 8% materialnim stroškom in 37% ostalim indirektnim stroškom.
V spodnji tabeli je predstavljena podrobnejša razdelitev financ in osebja po divizijah.
Kot zanimivost je potrebno omeniti, da je 20% vseh sredstev namenjeno vlaganju v projekte zunaj projektne skupine, in sicer v obliki razpisov za posamezne raziskovalce na različnih nivojih (angl. Advanced Research Grants, Young Investigators, Post-doctoral fellowships in HBP studentships) ter razpisov za skupine in projekte preko ERA-NET in ERA-NET+ sheme.
V konzorcij projekta je udeleženih 150 raziskovalnih laboratorijev iz 24 držav. Med temi državami najdemo vse večje države EU, Švico, ZDA, Kanado, Argentino, Kitajsko, Japonsko in Izrael, ne pa tudi Slovenije. Število raziskovalcev v posamezni diviziji je prikazano v zgornji abeli.
Čeprav sama razglasitev zmagovalcev razpisa v javnosti ni bila tako odmevna, kot bi se morda za največji evropski vložek v znanost v naslednjih 10 letih spodobilo, je bilo v znanstvenih medijih temu drugače1 2.
Kljub temu, da pridobitev tega projekta pomeni velik priliv denarja v nevroznanost, je bilo na račun projekta izraženih kar nemalo pomislekov, predvsem s strani nevroznanstvenikov samih.
Poleg nekaterih konceptualnih dvomov okrog zmožnosti in uporabnosti popolne simulacije možganov, ki jih je za eSinapso zapisal Aleš Belič6, pomisleki letijo tudi na velike obljube, ki jih projekt postavlja. Le-te bi namreč znale pomeniti razočaranje javnosti nad dejanskimi rezultati projekta. Poleg tega je večkrat slišati strah, da bo projekt na nek način centraliziral sredstva namenjena nevroznanosti v Evropi in s tem otežil razvoj manjših skupin.
Vseeno gre za velik kos evropske raziskovalne pogače, ki je sedaj v rokah nevroznanstvenikov. Na nas je priložnost, da res premaknemo nevroznanost na naslednji nivo, prav tako pa odgovornost, da bdimo nad tem, da je vložek smotrno porabljen - bodisi z aktivno participacijo v projektu, bodisi s tem da zastavljamo vprašanja konzorciju že tekom samega projekta.
Kupferschmidt K.; Graphene and Brain Projects Win European Jackpot. 2013. Science ↩
Abbott A.; Brain-simulation and graphene projects win billion-euro competition. 2013. Nature ↩
The Human Brain Project, A Report to the European Commission, April 2012 PDF ↩
To poročilo je bilo objavljeno aprila 2012 in se morda ne ujema popolnoma z dejansko sprejeto prijavo, ki je bila oddana oktobra 2012. ↩
Miha Pelko; Možgani, računalniki - nekaj vmes; 2011, eSinapsa ↩
Aleš Belič; Matematično modeliranje možgan, ali kako se izgubiti v gozdu, ko iščemo drevesa.; 2012, eSinapsa ↩
Miha Pelko,
Institute for Adaptive and Neural Computation,
University of Edinburgh