Spletni Arhiv SiNAPSE | Ta spletna stran se ne osvežuje več. Za nove vsebine obiščite naslovno stran.

Oblikovanje ženskih in moških možganov: mehanizmi nastanka spolno-značilnih razlik

Gregor Majdič, Jasmina Kerčmar, 9. 6. 2010

Vabimo vas na Sinapsin nevroznanstveni seminar, ki bo v sredo 9.6.2010 ob 18. uri v predavalnici Inštituta za patološko fiziologijo, Zaloška 4, Ljubljana.

Zvrstili se bosta dve predavanji:

Oblikovanje ženskih in moških možganov: mehanizmi nastanka spolno-značilnih razlik

Do pred nekaj leti je bila splošno sprejeta teorija, da na razlike med ženskimi in moškimi možgani vpliva samo izpostavljenost spolnim hormonom pred in po rojstvu, nekatere raziskave zadnjih let pa so pokazale, da določene razlike nastanejo tudi zaradi delovanja genov na spolnih kromosomih. V predavanju bo prof. dr. Gregor Majdič (Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani, Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru) predstavil zadnja znanstvena dognanja o tem, zakaj se ženski in moški možgani razvijejo nekoliko drugače.

Vpliv odraščanja v osamljenosti na socialno vedenje miši

Socialna osamljenost povzroča številne negativne posledice na vedenje ljudi in živali. V kratkem predavanju bo Jasmina Kerčmar (študentka Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani) predstavila rezultate raziskave o vplivu odraščanja v osamljenosti na socialno prepoznavanje miši, vedenje, ki je zelo pomembno za pravilno oblikovanje socialnih struktur v mišjih skupinah, smatra pa se tudi kot modelno vedenje za proučevanje motnje avtističnega spektra pri ljudeh.

Moderator: prof. dr. Marko Živin

Zaradi gostov iz tujine bo seminar potekal v angleščini.


© SiNAPSA 2003-2012