Zakaj dati življenje nevroznanosti?
Miha Pelko, 22. 9. 2011
Danes nam je v okviru foruma mladih nevroznanstvenikov Colin Blakemore predstavil predavanje s provokativnim naslovom - Zakaj dati življenje nevroznanosti? (Why should you give your life to neuroscience?). Nisem še pripravljen zapisati oporoke in odkorakati v secirnico, vsekakor pa je bilo zelo zanimivo.
Prvo sporočilo predavanja je bilo na prvi pogled nekoliko v nasprotju s samim naslovom. Kljub temu, da je naše raziskovalno izobraževanje v prvi vrsti usmerjeno proti karieri v akademskem svetu, nas bo le nekaj dejansko končalo na pozicijah na univerzi ali v raziskovalnem sektorju. In v kolikor nas ni med to manjšino ni s tem nič narobe. Za mladega nevroznanstvenika je torej pomembno, da vseskozi ohranja širino in je pripravljen, da pristane zunaj nevroznanosti.
V kolikor pa ostanemo v nevroznanosti, nas čaka zelo zanimivo potovanje. Razlog za to je po besedah Blakemore-a v tem, da je nevroznanost še zelo primitivna (primitive) in da še čakamo, da se v njej največje ideje izoblikujejo. Ideje v nevroznanosti se namreč razvijajo mnogo počasneje kot raziskovalne tehnike in metode.
Večina znanstvenih člankov citira zgolj objave v zadnjih petih oziroma desetih letih in s tem daje vtis, da se ideje razvijajo zelo hitro ter da je vse ostalo zastarelo. Ni res, pravi Blakemore. Pokazal nam je nekaj primerov predlaganih idej (dela Thomas Wills-a in Franz Joseph Gall-a) mnogo predno smo jih lahko dokazali oziroma ovrgli. Blakmore pravi, da ne smemo pozabiti idej dela s preteklosti.
Bo že nekaj na tem. Ravno sedim na predavanju Paška Rakica, kjer navaja svoje objave z let 1974, 1988, takoj za tem pa dela Wilhelm His-a, ki je njegove ugotovitve predvidel že sto let prej. Po nasvetu Paška Rakiča, ki še vedno nadgrajuje svoje študije - živeti moraš dolgo (“you have to live long”).
Nauk dneva - nazaj za knjige.
Nevroznanost in etika
Martina Starc, 27. 9. 2011
Ali je vedno več moških iz Venere in žensk iz Marsa?
Neža Grgurevič, 27. 9. 2011
Ali se povečuje prepad ne samo med širšo javnostjo in znanstveniki, ampak tudi med znanstveniki samimi?
Neža Grgurevič, 27. 9. 2011
Ženski možgani, moški možgani
Nadja Jarc, 26. 9. 2011
Arhiv
2011Matematični modeli, nevroni, možgani, ...
Aleš Belič, 26. 9. 2011
Nevroetika
Nadja Jarc, 25. 9. 2011
Zakaj dati življenje nevroznanosti?
Miha Pelko, 22. 9. 2011
Odpiramo Odmeve
SiNAPSA, 17. 9. 2011
© SiNAPSA 2003-2012